Sıfırdan Web Sitesi Kurma

WordPress siteyi hızlandırma önerileri

27.05.2022
149

WordPress siteyi hızlandırma konusuna girmeden önce, wordpress sitesi neden yavaşlar, neden ağır açılır, sitenizin ilk günkü hızını kaybetmemesi için nelere dikkat etmelisiniz bunların başlıca nedenlerini ve çözümlerini sizlere anlatmak çok daha doğru olacaktır.

Wordpress siteyi hızlandırma önerileri

Bu yazımız tamamen wordpress ile yeni tanışan, ilk site deneyimi yaşayan arkadaşlar için hazırlanmıştır. Web sitemin hızı düştü, sitem yavaş açılmaya başladı demeden önce alabileceğiniz tedbirler nelerdir öncelikle bunlardan başlayım.

1- Çok Sayıda Tema Yükleme

Yeni site sahibi olan herkes (Bende dahil) en çok yaptığı hataların başında tema yükleme işlemi gelmektedir. 10larca tema yüklersiniz, beğenmezseniz kaldırırsınız, yeniden başka tema yüklerseniz derken bu döngü baya uzun sürer. Her ne kadar temayı kaldırıp silseniz de temalara ait bazı dosyalar silinmez ve sunucunuzda birikir. Biriktikçe de yük ağırlaşır ve web sitenizin yavaşlamasına neden olur. Tavsiyem siteyi kurduktan sonra temanızı detaylı şekilde araştırmak ve çok fazla yükleme kaldırma işlemi yapmadan bir tanesinde karar kılmak. 50+ En İyi Kişisel Ücretsiz Blogger WordPress Temaları

2- Boyutları Büyük Resim Yükleme

Web sitenizde yazdığınız makalelerde kullanacağınız resimlerin boyutuna dikkat edin. 25Kb dan fazla olmamasına özen gösterin. Kilobaytı yüksek resimler makalenizin açılış hızını düşürecektir. Buda sitenizin Seo açısından olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Hızlı site her zaman 1-0 önde başlar. Peki resim boyutu ve kilobaytı nasıl küçültülür onu öğrenelim.

  • Resminizi Paint’de açarak boyutunu 550×300 değerlerine yakın olacak şekilde ayarlamaya çalışın. Bunu yapmak için Yeniden boyutladır sekmesine tıklayarak, Yatay kutusuna 65 civarlarında bir değer girip Tamam deyin.
  • Resim boyutunu daha da küçültmek için hizmet veren resim sıkıştırma sitelerinden de yardım alarak Kilobaytı iyice küçültmeye çalışın. Resim sıkıştırma sitesi

3- Çok Sayıda Eklenti Kurma

Eklentilerde tıpkı temalar gibi çok sayıda yüklenip kaldırılmamalı. Aktif kullanılan eklenti sayısı da 5 veya 6 olmalı (Benim fikrim). Aktif eklenti sayısının çok olması, epeyce eklenti yükleme ve kaldırma yapılması gibi durumlar web sitenizin hız problemi yaşamasında etkin rol alacaktır. Aşağıda kendi sitelerimde kullandığım 4 eklentiyi paylaşıyorum. Size de kullanmanızı kesinlikle öneririm.

  • Really Simple SSL
  • Yoast SEO
  • LiteSpeed Cache
  • Akismet Anti-Spam

4- Hosting Seçimi

Hosting seçimi de önemli faktörler arasındadır. Fiyatı uygun diye aldığınız hosting hizmetinden dolayıda siteniz yavaş açılma sorunu yaşayabilir. Hosting olayı bu işin can damarıdır. Barındırıcı hizmetinizi kesinlikle kaliteli bir firmadan almanızı şiddetle tavsiye ederim. En iyi hosting firmaları

5- WordPress Site Hızı Nasıl Ölçülür

Web site hızını öğrenmemiz için hizmet sunan hız testi sitelerini kullanarak hem hızımızı hem de yavaşlamaya neden olan etkenleri görebiliriz. Bir diğer önemli husus ise hız taraması yaparken hem sitenizin ana sayfasını hem de alt sayfaları taramalısınız.

Bu iki site işimizi fazlasıyla görecektir. Site hızınız 60’ın altın da ise duruma bir el atma zamanı yaklaşıyor demektir. Tabi siteyi hızlandırmak sizi aşan bir durum olduğu için ücret karşılığında sitenizi ilk günkü hızına taşıyacak kişiler mevcut.

6- WordPress Siteyi Hızlandırma Eklentileri (Cache)

Son olarak wordpress sitenizin hızlanmasında katkısı olacak bazı cache eklentileri mevcut. Bu eklentiler arasından birini seçerek kurup aktifleştirin. Sonrada kurmuş olduğunuz eklentinin adını googleye yazarak nasıl ayarlanır diyerek eklentinin ayarlarını yapın.

  1. LiteSpeed Cache
  2. WP Super Cache
  3. W3 Total Cache
  4. WP Fastest Cache

Faydalı Olacak Yazılar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2022 Websitesikurma.org - Wordpress siteye sahip olmak isteyenler için özenle hazırlanmıştır.