Domain Aldıktan Sonra Site Nasıl Kurulur

Domain aldıktan sonra site nasıl kurulur sorusu web sitesi kurmak isteyenlerin en çok cevap aradığı suallerin başında gelmektedir. Henüz yeni başlayanlar için Domain aldıktan sonra web sitesi nasıl kurulur, domain aldım şimdi ne yapmam lazım, domain var nasıl site kurarım diyenler için bu makaleyi özenle hazırladık.

Domain Aldıktan Sonra Site Nasıl Kurulur

Domain Aldıktan Sonra Site Kurma

Alan adı aldıktan sonra ne yapmalıyım diye düşünmeyin. Bu yazımızda sizlere domain aldıktan sonra wordpress sitesi nasıl kurulur onu detaylı şekilde anlatacağım. Domain aldınız fakat iş burada bitmiyor. Birde hostinge ihtiyaç vardır. Hosting almaya gerek var mı, olmadan site kurulmaz mı diye soracak olursanız “Hosting olmadan site kurulur mu” makalemize bakabilirsiniz.

Hosting Nedir

Domain aldıktan sonra site nasıl kurulur
Hosting

Arkadaşlar Hosting nedir size en güzel şöyle açıklayabilirim. Herhangi bir yer dükkan açacaksınız ve ticaret yapacaksınız. Satacak olduğunuz ürünleri komanız için size bir depo lazım dimi! İşte Hosting de bir nevi depo görevi görüyor. Sitenin gerekli dosyalarının saklanacağı güvenli alan diyebiliriz.

Domain Aldım Ne Yapmalıyım

Domaini hangi firmadan aldıysanız, hostinginizide oradan almanızı tavsiye ederim. Başka hosting firmasından da alabilirsiniz fakat bu sefer yapmanız gereken başka işlemler deveye girecek. Bu nedenle aynı firmadan hem domain, hem hosting almanız sizin için daha iyi olacaktır.

– Buraya tıklayarak WordPress hosting paketlerinden birini alabilirsiniz.

– Hosting alımı da tamamsa Buraya tıklayıp destek talebi açınız. Destek talebinizde domain adınızı yazarak almış olduğunuz hosting paketini seçerek domainin hostinge atanmasını isteyin.

– Şimdi sıra geldi site kurulumuna. Kurulum için wordpress dosyalarımızı hostinge yüklememiz gerekmektedir. Son sürüm wordpress dosyalarınızı buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

– Şimdi de indirdiğiniz dosyayı hosting paketinizin içerisine yüklemeniz gerekmektedir.

– Satın aldığınız hosting paketinin içine girmek için bu adımları izleyin. Hesabım / Ürün ve hizmetleriniz /

– Domaininizin sağındaki mavi butonlu yönet sekmesine tıklayın / cPanel / Dosya yöneticisi / public_html / klasörünün içine girin.

– Üstte yükle bağlantısına tıklayın.

– İndirdiğiniz wordpress dosyasını olduğu gibi seçin ve yükleyin.

– Şimdi yüklediğiniz zipli dosyanın içindeki tüm dosyaları çıkartmamız gerekiyor.

– Yüklediğiniz wordpress-5.8.3-tr_TR.zip adlı dosyanıza sağ tıklayın ve “Extract”a basın.

– Gelecek uyarıda /public_html yazısı kalsın ve Extract files sekmesine tıklayın.

– Şimdi sarı klasör şeklinde wordpress yazan klasörü göreceksiniz. Ona tıklayın ve içerisine girin.

– Klasörün içindeki tüm doyaları “Tümünü seç” seçeneği ile veya “Ctrl” tuşuna basılı tutarak mausunuzla tek tek hepsini seçin.

– Üts kısımda Taşı bağlantısına tıklayın ve /public_html/wordpress yazını göreceksiniz. Bu yazıyı /public_html olarak ayarlayın ve Move files yazısına tıklayın.

– Gördüğünüz gibi klasörün içi boşalmış durumda. Artık dosyalarımız hostingimizin ana dizininde ve kuruluma hazır. Geri sekmesine tıklayarak bizde ana dizine dönüş yapalım.

– Şimdi sıra geldi veri tabanı oluşturmaya. Veri tabanı nedir neye yarar hakkında bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

– Tekrardan Hesabım / Ürün ve hizmetleriniz / Domaininizin sağındaki mavi butonlu yönet sekmesine tıklayın / cPanel / sekmesine tıklıyoruz ve MySQL® Veri tabanları sekmesine giriş yapıyoruz.

– Burada oluşturacak olduğunuz veri tabanı adını kullanıcı adını ve şifreyi unutmamak için bir yere not almamız gerekmektedir.

– Veritabanı Oluştur: kısmına sitenizin adını veya tek kelime başka bir şey yazın ve oluşturun.

– Kullanıcı Ekle: Alanına da aynı şekilde yazmak istediğiniz tek kelimelik bir şey yazın ve şifreniniz de yazarak oluşturun.

– Hemen aşağıda bulunan Veritabanına Kullanıcı Ekle sekmesinden Ekle sekmesine tıklayın. TÜM AYRICALIKLAR seçili olsun ve değişiklikleri uygulaya tıklayarak işlemi sonlandırın.

– Bu aşamadan sonra artık kuruluma başlayabiliriz.

KURULUM

  • Tarayıcınızın adres çubuğuna sitenizin adını yazınca kurulum sayfası önünüze çıkacaktır.
  • Başlayalım sekmesine tıklayarak ilerleyelim.
  • Not aldığınız veri tabanı adını, kullanıcı adını ve şifreyi istenilen alanlara yazıp başka yeri değiştirmeden ilerleyip admin panelinizin kullanıcı adını ve şifresini belirleyip kurulumu bitiriyoruz.

Hayırlı olsun artık siteniz çalışır durumu geldi demektir. Ama işimiz burada bitmedi tabi ki. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Yararlı Başlıklar

BİR YORUM YAZIN


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Wordpress sitesi kurma, wordpress site kurma, wordpress ile site kurmak, wordpress web sitesi yapma, wordpress site kurma ücretsiz, wordpress ücretsiz site kurma, bedava wordpress site kurma, web sitesi kurma wordpress, wordpress internet sitesi kurmak, wordpress site kurma maliyeti